Tyler ISD Communications

Jennifer Hines

Executive Director of Communications and Public Relations

Sandra Stanley.jpg

Sandra Stanley Communications Coordinator

Amy Pawlak.jpg

Amy Pawlak 

Public Relations Coordinator

Lynne Hubbard

Switchboard Operator

Marla Boone

Communications/ Volunteer Assistant

Angela Duitch

Coordinator of TISD-TV & Digital Media

Jessica Poe

Digital Communications Specialist

Jacob Walker

Digital Media and Video Specialist

John Landes

Coordinator of Government Relations

Tracy Varnell

District Mail Clerk

© 2016 Tyler Independent School District

Tyler ISD elementary students compete in UIL academic meet, Owens claims top finish

March 2, 2017

 

Caldwell, Dixie, Jack, Jones, Orr, Owens and Rice elementary schools recently competed in the Tyler ISD UIL Invitational Meet, where 328 students participated in various academic competitions throughout the day. Owens Elementary School claimed the Grand Champion prize for accumulating the most overall points for placing in events.

 

“This is the first time we have held a UIL academic meet and it was a huge success,” Rice principal Shelly Bosley said.  “We look forward to hosting these schools, with the addition of Woods Elementary School, at our District UIL meet in May.

 

Students competed for first through sixth place finishes in areas of art, creative writing, dictionary skills, maps, charts and graphs, music memory, number sense, oral reading, ready writing, storytelling, and spelling.

 

“The Tyler invitational meet was a huge success, and would not have been possible this year without the tireless efforts of the Rice Elementary staff and Tyler ISD employees who contributed to putting on the event,” Owens principal Laurie Greathouse said. “Owens was fortunate to have many enthusiastic students who were dedicated and ready to work hard. Our coaches did a great job and our parents made sure our students were committed to success by staying after school for practices. It certainly paid off and the Owens Eagles are thrilled to have received the first place trophy for this first elementary meet.”

 

UIL Invitational Meet Results

 

 

Art - 4th grade

1st

Yasmin Camacho

Rice

 

2nd

AveryKate Ditto

Owens

 

3rd

Evan Massey

Rice

 

4th

Gretchen Lugar

Owens

 

5th

Camille Campbell

Rice

 

6th

Chase Lane

Owens

 

Art - 5th grade

1st

Haylee Hampton

Rice

 

2nd

Max Vargas

Owens

 

3rd

Maham Hussain

Rice

 

4th

Santiago Nolivos

Caldwell

 

5th

Morgan Miller

Owens

 

6th

Andrea Martinez

Orr

 

Creative Writing - 2nd grade

1st

Angela Evans

Jack

 

2nd

Abigail Luhrs

Jack

 

3rd

Aahana Kumar

Jack

 

4th

Zoe Flack

Owens

 

5th

Khayden Sutphen

Caldwell

 

6th

Bailey Balliet

Owens

 

Dictionary Skills - 5th grade

1st

Maham Hussain

Rice

 

2nd

Victoria Allen

Owens

 

3rd

Morgan Salitore

Jack

 

4th -tie

Emarie Moore

Jones

 

4th -tie

Nicole Zhu

Rice

 

6th

Julian Tabri

Rice

 

Maps,Chart, & Graphs - 5th

1st

Jacob Mobley

Caldwell

 

2nd

Brooks Gallagher

Caldwell

 

3rd

Nancy Quezadas

Orr

 

4th

Braxton Buenaventura

Rice

 

5th

Jayden Mitchell

Caldwell

 

6th

 Brando Diaz

Orr

 

Music Memory - 3rd grade

1st

Hudsen Funk

Caldwell

 

2nd

Connor Walker

Owens

 

3rd

Lane Baker

Jack

 

4th

July Franklin

Orr

 

5th

Roxy Chatham

Owens

 

6th

Leslie Ibarra

Caldwell

 

Music Memory - 4th grade

1st

Miller East

Jack

 

2nd

Alexa Thompson

Owens

 

3rd

Steven Young

Owens

 

4th 

Ethan Miller

Owens

 

5th

Avyonna Griffin

Dixie

 

6th

Kemareeya Hampton

Dixie

 

Music Memory - 5th grade

1st

Dulicinea Coss - Leon

Caldwell

 

2nd

Walker East

Jack

 

3rd

Andrew Szilagyi

Jack

 

4th

Eianuna Heffman

Jack

 

5th

Tiffany Ibarra

Caldwell

 

6th

Ayari Gonzalez

Dixie

 

Number Sense - 4th grade

1st

Avery Vu

Rice

 

2nd

Maddyson Mitchum

Owens

 

3rd

Rita Rivera

Orr

 

4th -tie

Abby Martin

Rice

 

4th -tie

Aditya Malgaonkar

Rice

 

6th

Brandon Miles

Owens

 

Number Sense - 5th grade

1st

Maddie Jones

Caldwell

 

2nd

Isaac Serrano

Caldwell

 

3rd

Cristian Ramirez

Jones

 

4th

Edgar Gonzalez

Orr

 

5th

Brady Burton

Rice

 

6th - tie

Xiomary Daniel

Orr

 

6th - tie

Addison Fowler

Rice

 

Oral Reading - 4th grade

1st

Elysse Arteaga

Orr

 

2nd

Armiyah Everhart

Dixie

 

3rd

Yulissa Flores

Orr

 

4th

Nick Collins

Dixie

 

Oral Reading - 5th grade

1st

Brody Rogers

Owens

 

2nd

Grayson Cooper

Jack

 

3rd

Kileigh Sparrow

Caldwell

 

4th

Mackenzie Lee

Caldwell

 

5th

Sarah Fry

Jack

 

6th

Carly Tucker

Owens

 

Ready Writing - 3rd grade

1st

Davion Sirless

Orr

 

2nd

Devin Nichols

Rice

 

3rd

Caleb Amateco

Orr

 

4th

Serenity Irvin

Rice

 

5th

Carlyle Boulware

Rice

 

Ready Writing - 4th grade

1st

Sholak Dalal

Owens

 

2nd

Ja'Don McDowell

Orr

 

3rd

Mya Horton

Rice

 

4th

Karli D'Spain

Owens

 

5th

Caroline Roberts

Owens

 

6th

Adeline Felsenthal

Rice

 

Ready Writing - 5th grade

1st

Claire Sa

Owens

 

2nd

Allison Williams

Jones

 

3rd

Rozlyn Hamm

Owens

 

4th

Zoey Ashley

Owens

 

5th

Luis Hernandez

Orr

 

6th

Yocelin Diaz

Jones

 

Storytelling - 2nd grade

1st

Claire Gipson

Jack

 

2nd

Carter Beckham

Rice

 

3rd

Austin McGaughran

Jack

 

4th

Myron Sinville

Jack

 

5th

Genevieve White

Rice

 

6th

Aaron Brown

Orr

 

Storytelling - 3rd grade

1st

Reyna Bowls

Caldwell

 

2nd

Bethany Garcia

Orr

 

3rd

Kylee Wilkinson

Rice

 

4th

Callie Parker

Rice

 

5th

Katelyn Martinez

Jack

 

6th

Miunna Davis

Dixie

 

Spelling - 3rd grade

1st

Olivia Graves

Owens

 

2nd - tie

Gunar Pencis

Caldwell

 

2nd - tie

Cale Dyess

Caldwell

 

4th

Aubrey Bolten

Owens

 

5th

Hunter Hamby

Rice

 

6th

Jace Love

Jack

 

Spelling - 4th

1st

Taylor Stewart

Jack

 

2nd

Zoey Evans

Owens

 

3rd

Yasmin Camacho

Rice

 

4th

Shontice Schooling

Owens

 

5th

Maggie Ray

Owens

 

6th

Tharyn Buenaventura

Rice

 

Spelling - 5th

1st

Jared Galeon

Jack

 

2nd

Camden Howard

Caldwell

 

3rd

Andrea Martinez

Orr

 

4th

Mariah Brown

Jack

 

5th

Molly Bryans

Caldwell

 

6th

Nicholas Valle

Owens

 

Please reload

Please reload